Slepičí vejce

Slepičí vejce samozřejmě mají v sobě cholesterol, jenže vejce souběžně obsahuje lecitin, který negativní vliv cholesterolu eliminuje a chrání lidské tělo před kornatěním tepen, omezuje působení stresu a zlepšuje učení.  Bílek také obsahuje důležité vitamíny ze skupiny B a aminokyseliny. Oproti tomu žloutek obsahuje vitamín A, draslík, síru, hořčík a v neposlední řadě také železo. Obsažený leucin a lutein ve žloutku hraje důležitou úlohu v prevenci šedého zákalu. Doporučenou dávkou pro zdravého dospělého člověka je asi deset vajec týdně. Vaječná bílkovina je základním stavebním kamenem mnoha redukčních a zdravotních diet pro svou snadnou stravitelnost a přínos našemu organismu. Ne nadarmo jsou vejce označována odborníky za tzv. superpotravinu.

IMG_3027

Na dvorečku chováme několik plemen slepic, která snáší vejce s různou barvou skořápky a dalšími specifiky. Slepičí vejce mají minimální trvanlivost 28 dní. Vzhledem  k tomu, že se jedná o domácí produkt je nutné je před konzumací řádně tepelně upravit. 

Vlaška rodobarvá má vejce se sněhobílou skořápkou střední velikosti. Je to nosné plemeno slepic, tedy téměř každý den snese každá slípka jedno vejce. Bílá vejce se o Velikonocích obzvláště hodí ke zdobení. 

Hempšírka měděná snáší světle hnědá vejce. Její vejce jsou střední velikosti, ale z důvodu kombinované užitkovosti slepic jich slípky nesnáší tolik, ale jen asi každý druhý den.

Maranska měděnokrká má vejce s tmavě hnědou až čokoládovou barvou skořápky. Tyto slepice nesou velká vejce i když v menším množství. Jejich vejce mají pevnější skořápku než jiná a proto se lépe např. přepravují na delší vzdálenosti. Díky specifické barvě není o Velikonocích nutné jejich žádné speciální obarvování.

Araukana pšenično zlatá  nám dává vejce tyrkysové až zelené barvy. Některé studie tvrdí, že jejich vejce obsahují méně cholesterolu než jiná. Vejce těchto původem jihoamerických slepiček jsou trošku menší, ale jejich barva je opravdu zajímavá. 

 V případě zájmu o slepičí vejce nás, prosím kontaktujte na tel: 724 685 010 nebo na e-mail: na-dvorecku@seznam.cz

 

1 komentář u Slepičí vejce

  1. Růžena napsal:

    Dobrý den,
    bylo by možné od Vás na jaře zakoupit slepičky maransky a araukany + 1 kohouta?
    Máme (asi od Vás) hedvábničky, máme to pro dceru. Moc děkuji.
    R. Mazourková, Dušníky 72, tel. 728 192 557

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.