Křepelčí vejce

Křepelčí vejce jsou už po dlouhých 400 let známy jako pravý elixír života. Kdo chce jíst dobře, chutně a zdravě, měl by tento přírodní dietetický zázrak zařadit do svého jídelníčku.

Navzdory svým malým rozměrům obsahují křepelčí vejce oproti slepičím více než dvojnásobek vitamínů. Jsou to tedy malé vitamínové bomby, které právě v dietních pokrmech dodávají našemu tělu nezbytné vitamíny.

Křepelčí vejce navíc obsahují velké množství draslíku, železa a fosforu, který přispívá k duševnímu vývoji, proto již po dlouhou dobu v Japonsku dostává každý žák povinně k obědu dvě křepelčí vejce. Tento dietetický produkt obsahuje také hodně mědi, kobaltu, niacinu a esenciálních aminokyselin. Díky obsahu tyrozinu, který je nezbytný pro zdravou barvu kůže se křepelčí vejce používají hojně v kosmetickém průmyslu. Další předností je velké množství lecitinu, který přispívá ke snížení hladiny cholesterolu v krvi. Křepelčí vajíčka jsou přirozeným zdrojem Omega-3 a Omega-6 mastných kyselin. Kromě toho bylo zjištěno, že fosfor v křepelčích vejcích velmi povzbuzuje potenci (vždyť nejznámější vaječný koňak Casanova je právě z křepelčích vajec)

Křepelčí vejce mají antibakteriální a imunomodulační vlastnosti, takže jsou doporučovány osobám trpícím častým nachlazením. Potom není nic snažšího než si dát ke snídani každé ráno křepelčí vejce.  Jejich používání se dále doporučuje lidem, kteří trpí anemií, silnými bolestmi hlavy, astmatem či zánětem žaludeční sliznice. Dále pravidelná konzumace křepelčích vajec normalizuje krevní tlak a zlepšuje trávení. Kladného vlivu křepelčích vajec se využívá i při léčbě kardiovaskulárních chorob, ekzémů a cukrovky. Z těchto důvodu jsou křepelčí vejce doporučována dětem, lidem s oslabenou imunitou a těhotným ženám.

Podle nejnovějších poznatků vědců obsahují křepelčí vejce látky, které na rozdíl od vajec slepičích nezpůsobují u dětí ani dospělých potravinové alergie. Naopak díky obsahu proteinu avomukoidu, který je schoný inhibitovat alergické reakce se z křepelčích vajec vyrábí lék používaný k léčbě alergií.

Křepelčí vejce zvyšují odolnost organismu vůči radiaci a přispívají k odstraňování radionuklidů z lidského těla. Proto je lékaři doporučována konzumace křepelčích vajec lidem, kteří žijí v oblastech s znečištěným životním prostředím a ve velkých městech, kde je úroveň radiace často zvýšená a tlak škodlivých látek z ovzduší ohrožuje imunitní systém.

Skořápka křepelčích vajec je zdrojem lehkovstřebatelného vápníku a dalších 26 prvků včetně mědi, fluoridů, železa, manganu, molybdenu, fosforu, síry, zinku či křemíku. Zvláště důležitými prvky je právě křemík a molybden, na které je naše každodenní jídlo velmi chudé, ale tyto prvky jsou nezbytné pro mnohé normální biochemické reakce v těle. Z tohoto důvodu lékaři doporučují jemně rozdrcené skořápky přidávat do domácích jídel.

Naše křepelky jsou chovány v přirozeném prostředí – na slamnaté podestýlce s možností hrabání  a s přirozeným složením krmiva. Díky tomu, že jsou krmeny velmi pestrou paletou krmiva (čerstvá tráva a bylinky (především kopřiva, jitrocel a řebříček), drcené obiloviny, droždí, sterilizované vaječné skořápky, atd.) jsou velmi odolné vůči chorobám a není proto nutné jim podávat žádná chemická léčiva, jejichž rezidua by byla přenesena do vajec. Na rozdíl od křepelek chovaných pouze v klecích a krmených granulovaným krmivem snášejí naše křepelky sice méně vajec, ale mají nádherně oranžové žloutky a vajíčka jsou obohacena vitamíny a dalšími lidskému tělu prospěšnými látkami získanými z přirozeného krmení.

Křepelčí vejce mají vynikající chuť nesrovnatelnou s vejci slepičími a dají se upravovat na mnoho způsobů. Díky jejich neobvyklé velikosti a pestře strakatému zbarvení je mají rády především děti. Vejce se upravují podle běžných receptur jako vejce slepičí, doba varu je 80 sec. Trvanlivost křepelčích vajec je až 3 měsíce. Syrová vajíčka doporučujeme rozbíjet seknutím nožem. Více receptů na tuto lahůdku již brzy naleznete v sekci Recepty.

Pro zajímavost uvádíme výsledek jedné studie:

Bylo zjištěno, že budete-li po dobu šesti týdnů jíst křepelčí vejce (denní dávka pro dospělého člověka jsou čtyři vejce, pro dítě dvě až tři), posílíte imunitu stejně jako kdybyste strávili dovolenou ve vysokých horách nebo u moře. No, není to důvod k zamyšlení?…

V případě zájmu o křepelčí vejce nás, prosím kontaktujte na tel: 724 685 010 nebo na e-mail: na-dvorecku@seznam.cz

4 komentáře u Křepelčí vejce

 1. honcová věra napsal:

  Dobrý večer mam problém s nedostatkem vápníku v kostech a byly mi doporučeny křepelčí vejce .Chtěla bych se zeptat jak je možné je získat a kolik stojí kus.Zaroveň můj 40-ti letý syn má vysoký tlak,zvýšený cholesterol a zvýš
  enou hodnotu kr evního cukru
  Prosim sdelte mi zda by byl možný pra
  videlný odběr Honcová

 2. admin napsal:

  Dobrý den,
  křepelky budeme chovat opět zase na jaře 2015. tedy cca od dubna bude možný nákup vajíček. Cena vajíčka je 2,50Kč a není problém se dohodnout na pravidelném odběru. Naše křepelinky krmíme vlastní směsí obilovin a zeleného krmení, takže doufám, že jejich vejce plně splní vaše očekávání. Omlouváme se za pozdní odpověď z nedostatku času, proto prosím nás příště raději kontaktujte přímo na tel: 724 685 010 děkujeme.

 3. flipper prodej napsal:

  Tenhle blog je pro me hodnotny. Diky!

 4. Farma Šmídovi napsal:

  Křepelčí vejce prodáváme celoročně, možný pravidelný odběr v obci Velemín (okr. Litoměřice). 3,- za kus.
  tel.: 731 059 552

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.